Войти на сайт

Войди на сайт, используя одну из соцсетей:

×
Ты уже голосовал за этот комментарий
Наверх

Спецпроект «Ти тут тепер»

Время

с 13 сентября, 11:00 до 29 октября, 20:00

Цены

Вход — 20-50 грн.

Арт-центр Я Галерея представляє Спецпроект Миколи Малишка в рамках Великого Скульптурного салону 2012.

 Фотограф — Олег Самойленко.

Ти тут тепер. Микола Малишко
Скульптура, інсталяція
 Куратор — Павло Гудімов 

«Ти тут тепер» представляє першу в творчості Миколи Малишка спробу динамічної інсталяції. Дев’ять антропоморфних скульптур, опинившись серед життєподібних декорацій, оживають, отримуючи право вибирати, танцювати і навіть мріяти. Закоханий у прадавній слов’янський світ і його ідеал Людини Духовної, скульптор вирішує користатися мовою сучасного мистецтва, щоб відтворити найголовніші людські стани. До того мовчазні й лаконічні скульптури-символи, набувають динаміки руху й перетворюють простір експозиції у коло життєвих станів, яким просувається глядач у пошуках епілогу. Та скільки кожна жанрова сцена є самодостатньою, зачарованому глядачу ніколи не дійти до кінця. 

Постійно обертаючись навколо теми людини, творчість Миколи Малишка стає парадоксальним взірцем поєднання давніх і сучасних скульптурних традицій. Обираючи за об’єкт спостереження внутрішній духовний світ людини, митець винаходить власну форму її відображення — «дереволюдину». Через взаємне ототожнення матеріалу й значення — дерева та людини, ця скульптура опиняється на кордоні первісного синкретизму, притаманного пам’яткам сакрального мистецтва. Уподібнюючи людину богу, обираючи монументальні пози, Малишко, однак, не прагне до її увіковічення чи містифікації. 

Закорінений в архаїку, невидимим нитками прив’язаний до сучасності, задум цієї скульптури спрямований набагато далі. Витесуючи сокирою деталі «рук», «ніг», «голови» й складаючи їх в об’ємну конструкцію «людини», Малишко проектує її майбутнє, при чому — найкращу його версію. Ідеаліст і практик, він береться за неймовірну мету: зупинити всі біди й катастрофи, які накликала людина на свою голову, звертаючись до її суті митця – проголошуючи художником будь-яку людину, яка «створює себе сама». При цьому речі, які оточують її на шляху до самостановлення, або допомагають, або заважають їй у втіленні мрії. Розвиток дереволюдини Малишка протікає паралельно до внутрішніх перетворень людини сучасної. Знайти місце її прагненням і втіленням у суєтному світі — головне завдання скульптора в проекті «Ти тут тепер».

У пошуках обставин і контекстів, які змусили б дереволюдину ожити, Пігмаліон Малишко збирає конструкції дев’яти сцен, які стають обрамленням до історії кожної дерев’яної постаті. Динамічний потенціал, закладений у рухомій композиції скульптури, нарешті вивільняється, перетворюючи її в актора німої п’єси. Кожна скульптура веде особистий монолог із навколишнім простором і речами, які його наповнюють, не дотикаючись до іншої, повністю занурившись у власний стан. Неначе оглядаючись назад після пройденого шляху, дереволюдина бачить своє життя крізь призму найсуттєвіших емоцій, які вона переживає, розпадаючись в експозиції на дев’ять образів.
Олена Єгорушкіна

Про автора

Микола Малишко народився в грудні 1938 року в селі Знаменівка на Дніпропетровщині.
Живе і працює в Київській області. 1961 року закінчив Дніпропетровське художнє училище,
 1967 року — Київський Державний художній інститут.
Лауреат Премії ARSENALE АWARDS 2012 у номінації Відкриття ARSENALE 2012.

У радянський період твори українського скульптора не експонувалися, бо виходили за рамки декларованого владою «соцреалізму». Вперше «незалежні» роботи Малишка з'явилися в Національному музеї Львова, і за тим, з 1993 року, митець бере активну участь у створенні засад нової української дерев'яної скульптури, представляючи свої роботи на виставках у Німеччині, Угорщині, Австрії. Співпраця з Я Галерея почалась близько п‘яти років тому з проекту «Паркан», що було представлено арт-центром в Мистецькому Арсеналі в рамках Гогольфест 2009. На початку 2010 року спільно з художниками Тамарою й Олександром Бабаками Микола Малишко перетворив залу арт-центру на Волоській в «лісові хащі», а вже 2011 року автору вдалося розгорнути власну концепцію дерев'яної скульптури в персональній експозиції зі знаковою назвою «Скульптура». Тоді Микола Малишко заявив: «Скульптура – метафора реальної дійсності», і визначив її як книгу, що прочитується не тільки «зором розуму», а й усіма чуттями тіла. Велика ретроспективна виставка «Сцена I. Сцена II» Миколи Малишка пройшла 2011 року в арт-центрі Я Галерея у Дніпропетровську. Улітку 2012 скульптури автора брали участь в Першій київській міжнародній бієнале сучасного мистецтва Arsenale 2012. Микола Малишко впевнений, що «сучасне мистецтво проектує будучину».

Запрошуємо Вас на відкриття проекту, що відбудеться в середу, 12 вересня о 19:00, у НКММК «Мистецький Арсенал», вул. Лаврська, 12. 
Вхід за запрошеннями.

Великий скульптурний салон триватиме з 13 по 29 вересня 2012 року.

З питань отримання додаткової інформації прохання звертатися за тел.:
 (044) 288-51-22, 067 446-74-73, [email protected] 

За додатковою інформацією, коментарями учасників подій та фотоматеріалами звертайтесь:
 координатор проектів Стефанія Цап, (044) 492-92-03, 067 547-22-86, [email protected]

0 отзывов